fbpx
Haber Yazılımı

Haber Yazılımı

Haber Yazılımı hiçbir platformda bulamayacağınız özellikler ve çevrimiçi raporlarla internet sitenizi geliştirir. Hızlı haberciliği destekleyen araçlarla daha önemli işleriniz için size zaman kazandırır.

Haber Yazılımı

Haber Yazılımı tüm e.posta hesaplarınıza, ayrıca Analytics, YouTube, Google Drive, Facebook, Twitter, OneSignal gibi yoğun kullandığınız tüm popüler tüm dış servislere entegre biçimde çalışır.

Haber Yazılımı

En İyi Haber Yazılımı

En İyi Haber Yazılımlarının En Önemli 9 Özelliği

Bir haber sitesinin başarısını etkileyen önemli konulardan birisi de kullandığı haber yazılımı alt yapısıdır. Haber yazılımı ne kadar güçlü, ne kadar işlevsel, ne kadar hızlı ve ne kadar kullanıcı dostu ise o derece başarılı olur.

Haber sitenizde kullanacağınız yazılımda nelere dikkat etmelisiniz?

Açılış Hızı

Bir internet sitesinin her şeyden önce hem masaüstü hem de mobilde hızlı açılması önemlidir. Bu bir haber sitesinde çok daha fazla önem kazanır. Hzlı açılmayan sayfalar gelen ziyaretçilerin siteden hemen ayrılmasına neden olur. Bu durum sitenin hitlerini olumsuz etkiler. Siteden hemen çıkma oranı artar. Gelen ziyaretçiler sitede fazla zaman geçirmez. Bu durum sonunda sitenin google doğal arama sonuçlarındaki sıralamaları da olumsuz etkilenir. Sonuç olarak yavaş açılan sitelerin imajı zayıflar ve aynı zamanda önemli reklam geliri kayıplarına da yol açar.

Geliştirmelere Açık Olması

Haber yazılımı aldığınızda, yazılımı aldığınız firmanın geliştime taleplerinizde yanınızda olması gerekir. Eğer haber sitesini özel olarak yazdırmıyor ve hazır tema alıyorsanız temada ihtiyaçlarınıza göre eklenti ve tasarımsal düzenlemelerin yapılabiliyor olması ve istediğiniz gibi bir haber sitesini size veriyor olması gerekir.

Aksi halde sık sık yazılım firması değiştirmek zorunda kalabilirsiniz: Bu da size zaman ve para kaybına yol açar. Ayrıca sık sık farklı alt yapılara geçişler de sitenize zarar verir.

Mobil Uygulama

Eğer talep ederseniz haber sitenizin mobil uygulamasının da olması gerekir. Artık ziyaretçiler beğendikleri, takip ettikleri haber sitelerinin mobil uygulamalarını da indirip takip etmektedir. Bu daha fazla ziyaretçi ve de daha fazla reklam geliri anlamına gelir.
Webview ve hibrid mobil uygulama gibi seçenekleri çalıştığınız yazılım firmasının size sunabiliyor olması gerekir.

Sitedeki kategori, içeriklerideki etiket ve haberlerdeki etkileşim sistemi

Haber sitelerinin reklam gelirlerinde gelen ziyaretçilerin sayısı kadar sitede ne kadar zaman geçirdikleri, kaç sayfa okudukları gibi istatistiklerin önemli yeri vardır. Ziyaretçilere okudukları bir haberi düzgün bir sayfa yapısı şeklinde ve benzer haberleri etkili bir kategorizasyon ve etiket sistemiyle sunmak gerekir. Etkileşim de oldukça önemlidir. Yorum sistemleri, sosyal medya paylaşım sistemleri v.b. teknik özelikler önemli yer tutar. Amaç daha fazla sitede tutmak ve daha fazla sayfa okunmasını sağlamak, haberin daha viral bir etkiye sahip olmasını sağlamaktır.

Haber yazılımı ile ilgili teknik destek

Sahip olduğunuz haber sitesinde, yazılım firmanızdan dilediğiniz zaman ve istediğiniz gibi bir teknik destek alabiliyor musunuz?
Zamanında ve yeterli düzeyde alamadığınız teknik destek haber sitenizin verimini düşürebilir, ziyaretçi kayıplarına yol açabilir ve zaman içinde çöp haline dönmesine yol açabilir.
Çalıştığınız yazılım firmasının bu konuda size gerekli teknik desteği telefon, ticket v.b. yöntemlerle sağlıyor olması gerekir. Aradığınızda ulaşabiliyor musunuz? sorunlarınız zamanında çözülebiliyor mu? Sorunlara çözüm getiriyor mu? İlgililer mi?
Teknik destek süreçleri bu anlamda kritiktir. Haber sitenizin başarısını doğrudan etkiler.

Tabi ki SEO Altyapısı

Haber yazılımının mutlaka arama motoru optimizasyonu açısından özellikle Google algoritmalarına uyumlu olması gerekir. Yazılım seo alt yapısı da Google’ daki güncellemelere göre düzenlenmelidir.

Ne kadar değerli bir içeriğiniz olsa da eğer haber sitenizin yazılımı Google algoritmalarına uyumlu değilse yani seo uyumluluğu zayıfsa haber sitenizin gerekli verimi göstermesi zorlaşacaktır. Özellikle google arama sonuçlarında görünümü zayıf kalacaktır.

Yazılım genel seo, kategori bazı seo ve içerik bazlı seo alt yapısı güçlü olmalıdır. Ayrıca güçlü bir etiket de sistemi olmalıdır.

Ajans Botu Sistemi

Haber yazılımının mutlaka haber ajanslarıyla entegrasyonunun olması gerekir. Bu entegrasyonlar haber sitesine hızlı ve güncel bir şekilde haber akışı sağlamak konusunda büyük avantaj sağlar.

Haber yazılımınızda bu tür ajans haberleri otomatik olarak çekilebiliyor olmanız gerekir. Hatta dilediğiniz bir zaman süresinde haber sitenizin arayüzünde canlıya alma işlemini bile otomatik yapabiliyor olmalısınız.

Fakat bu tür haberleri birçok haber sitesi kullandığı için bu durum aslında bir handikap da yaratır. Bu durumda editöryel yeteneğiniz ön plana çıkar. Yapılması gereken sitenizin yönetim paneline düşen ajans haberlerinde düzenlemeler yapmaktır. Haberin başlığında ve içeriğinde yapacağınız etkili düzenlemelerle içeriğin kopya içerik olmasını engelleyebilir ve rakipleriniz arasından sıyrılıp üst sıralara çıkabilirsiniz.

Ziyaretçilerin etkileşimi

En iyi haber isteklerine baktığımızda yüksek düzeyde etkileşim aldılarını ve okuyucuların bu sitelere bağlılıklarının yüksek olduğunu görürsünüz. Bu konuda kullandığınız haber yazılımının bu imkanı size tanıması gerekir. Haber yazılımında üyelere özel bazı teknik özelliklerin olması faydalı olacaktır.
İstediği kategorideki ve istediği yazarların kendisine otomatik gelmesini sağlamak, bir haberi kaydedip daha sonra tekrar okumak, yaptığı yorumları takip edebiliyor olmak gibi etkileşimli öğeler haber sitesini üst sıralara da çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Dolu dolu bir haber yazılımı

En iyi haber siteleri genelde içi dolu dolu olan ve ziyaretçilerine zengin özellikler sunan haber yazılımlarını kullanırlar. Haber yazılımlarınızda kullanacağınız zengin eklentilerle ziyaretçilerinize harika bir deneyim yaşatabilirsiniz.

Peganom olarak sunduğumuz zengin içerikli haber yazılımı eklentileri ile haber sitenizi bir adım öne taşıyabilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda en iyi haber siteleri genelde en iyi haber yazılımını kullanan sitelerdir.

Haber Sitesi Demoları

Daha İyi Bir Haber Sitesi İçin Neler Yapılmalı?

Son zamanlarda baktığınız zaman haber sitelerinin sayısının son derece ciddi bir hızla artması dikkat çekiyor. Bizim bu yazıda ele alacağımız nokta da internet haberciliği ve haber sitelerinin nereye doğru gittiği.

Artık sunulan hazır paket haber yazılımları sayesinde herkesin haber sitesi açabilmesi mümkün hale geldi. Elbette haber alabileceğimiz kaynakların artması, olan bitenden haberdar olabileceğimiz seçeneklerin çoğalması son derece güzel, ancak bu işi hakkıyla yapıp takdirleri toplayabilen kaç haber sitesi var diyebiliriz?

Doğrusunu isterseniz Türkiye’deki internet haberciliği büyük bir sınav veriyor. Bir haberi okuyabilmek için kırk dereden su getirmek gerekiyor.

Peki, çok uzatmadan en başından başlayarak Türk haber sitelerindeki başlıca eksikleri ve yanlışları değerlendirelim.

DÜZENSİZ ve KARMAŞIK TASARIMLAR:

Haber sitelerinin bazılarının yerleşimleri o kadar karmaşık ki, aradığınızı kolayca bulabilmeniz mümkün olmuyor. Reklam mı, haber mi anlayamadığınız içeriklerle cebelleşip duruyorsunuz. Haber sitelerinde kullanılan renk skalasını andıran envai çeşit renklerle donatılmış başlıklar, zeminler, resimler ise cabası. Sadelik ve basitliğin ön planda olması gerekiyor.

NE YAPILABİLİR: Kullandığınız haber yazılımını, tasarımı güzel bir teması olması bu anlamda size can simidi olacaktır.

KÖTÜ MANŞET SUNUMLARI:

Türkiye’deki haber sitelerinin ortak özelliği en az 10 haberin verildiği ve belirli ölçülerdeki resimlerden oluşan manşetler. Ziyaretçinin ilgisini çekmek için önemli bir konum olan manşet haberler için alelacele yapılan özensiz çalışmalar bu bölümü bir hayli amatörleştiriyor. “Şu olayı şu şekilde değerlendirdi!” diye belirsiz bir başlık bile atılabiliyor, hatta bazılarında manşetteki resimde renk sayısı ne kadar çok olursa o kadar takdir toplayacağına dair bir yaklaşım gözleniyor. Abartılı başlıklar, reklam haberleri normal haber gibi sunarak okutmak için alakasız ifadeler, bazen de tırnak içinde hakaret içeren başlıklar haber sitelerinin seviyesini iyice düşürüyor.

NE YAPILABİLİR: Görselleri güzel seçerek, olabildiğince sade ve amaca uygun tasarımlar üzerinden gitmek çok güzel olacaktır.

REKLAM ÇÖPLÜĞÜ:

Tamam, biliyoruz, reklamsız olmuyor. Reklam haber sitelerinin olmazsa olmazı, hayatını devam ettirmesi için bir gelir kaynağı. Ancak onsuz olmuyor diye siteyi reklama boğup o reklamı zorla okuyucuya dayatmak hoş değil.

NE YAPILABİLİR: Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, reklamları görsel bir nizama göre sitenize entegre etmeniz. Rahatsız etmeden, ama görselliği de bozmadan.

TÜRKÇE’NİN KÖTÜ KULLANIMI:

Haber sitelerinde haberleri okumak en doğal hakkımız, ama doğru bir Türkçeyle okumak istiyoruz tabi ki. Madem ciddi bir sorumluluk üstlenmiş, binlerce kişinin takip ettiği bir haber sitesi olmak isteniyor, o zaman güzelim Türkçemizi doğru kullanmak çok önemli. Evet, belki hızlı haber trafiğinden dolayı klavyede harflerin yeri karışıyor, PTT yerine PKK yazılabiliyor, ya da “Kedisini zehirleyen” diyecek yere “kendisini zehirleyen” diyebiliyorsunuz. Ancak Türkçe yazım kurallarından bihaber bir editörün, “de” ve “ki” gibi bağlaçları birleşik yazması, büyük harfle yazılması gereken bir kelimeyi küçük harflerle yazması kabul edilemez.

NE YAPILABİLİR: Editörlerin Türkçe konusunda çok dikkat etmesi, yazım kurallarına riayet etmesi çok önemli. Tereddüt yaşanan kelimelerde mutlaka sözlükten yazım kurallarına bakılmalı.

KOPYALA YAPIŞTIR HABERCİLİĞİ:

Haber sitelerinin bazıları belli başlı haber kaynaklarındaki metinleri aynen kopyalayıp yapıştırmak suretiyle servis ediyorlar. İşin izinli olup olmadığı boyutu ayrı bir konu ama, haberlerin sunumu nedense hepsinde birebir aynı. Aynı resimler, aynı başlıklar, aynı ifadeler… Nerede kaldı özgünlük, nerede kaldı habercilik?

NE YAPILABİLİR: Sizi diğer sitelerden ayıran unsurlar nelerdir diye bazı kurallar koymak gerekiyor.  Madem ki bir haber var, biraz özgünlük katmalı, yeni cümleler ilave etmeli. Yeni ifadelerle yeniden yazmalı. Zaten Google’un artık en dikkat ettiği şey bu: Özgünlük. Özgünlük içermeyen haber sitelerinin arama sonuçlarında istedikleri seviyeye gelebilmeleri neredeyse imkansız, bunu biliyoruz.

OTOMATİK YENİLENMELER:

Haber sitelerinin çok sık başvurduğu ve haberin okunma sayısını artırmaya yarayan sayfa yenileme özelliği hoş bir özellik değil… Okuyucuların uzun bir yazı okurken yazının yarısına geldiğinde sayfanın yeniden yüklenmesi sonucu kaldığı yeri tekrar aramak zorunda kalması insanı o siteden soğutabiliyor. Hele bir de eğer video izliyorsanız, sayfa yenilendiğinde video yeniden yükleniyor.

NE YAPILABİLİR: Sayfa yenileme özelliği kullanılması yerine özgün içeriklere yönelerek daha sağlıklı bir yapı kurulabilir.

KALİTESİZ FOTOĞRAF GALERİLERİ:

Basit bir iki cümlelik haberi daha fazla sayfa ile okutturarak bizi sinir etmek amacı taşıyan bu uygulama, ilk başlarda çok fazla sayıda fotoğraf içeren bir haberi rahatlatmak için düşünülmüşse de, sonralardan işgüzar yaklaşımların kurbanı olarak, çıkarcı bir anlayışla haberin bizzat kendisine dönüştürülmüş. Evet, çok büyük haber sitelerinin de kullandığı bir taktik bu. Başlığına aldanarak ilginizi çeken bir habere tıkladıysanız ve o da fotoğraf galerisi çıktıysa vay halinize… Fotoğraf galerilerini haber vermek amacıyla kullanan siteleri de profesyonellikten uzak, bayağı ve gözünü para bürümüş siteler olarak değerlendirebiliriz. Bununla birlikte magazin, moda gibi konular üzerine özellikle yoğunlaşarak erotik fotoğraflara odaklanan sitelerde daha çok tercih edildiği aşikar.

NE YAPILABİLİR: Sayfalı fotoğraf galerisi yerine sıralı galeri seçeneği tercih edilebilir. Sayfalama mantığı ve reklam gösterimi bu şekilde de kolaylıkla sağlanabiliyor. Üstelik okuyucu için de rahatsız edici olmaktan uzak diyebiliriz.

KULLANIŞSIZ MOBİL SÜRÜMLER

Haber siteleri artık %80 oranında mobil cihazlardan takip ediliyor. Sosyal medyadan verilen linkler genel olarak mobil sürümler üzerinden okunuyor. Bu nedenle mobil cihazlarda bir haber sitesinin nasıl göründüğü, kullanışlı olup olmaması çok büyük önem taşıyor. Eğer bir haber tıklandığında hemen açılmıyorsa, reklamlarla sayfalar doldurulmuşsa, bu konuda önlem almak şart.

NE YAPILABİLİR: Mobil sürümüne ağırlık vermelisiniz. Mobile özel bir yapı kullanmak daha faydalı olabilir.

SONUÇ

Görüldüğü gibi iş tasarıma bakıyor. Haber sitesi sahibiyseniz, yurt dışındaki prestijli haber sitelerini incelemekte fayda var. Haber sitelerinin haber editörlerinin yanı sıra bir de görsel editörlere danışmaları da bir ihtiyaç gibi görünüyor.

Netice itibariyle haber siteleri günlük takip edilen siteler. Editörlerinin baştan savma haber girip reklamı amacıyla onu okutmak için 10 bin takla atmasına gerek yok. Sade olmak, haberi özenli bir şekilde sade bir resimle birlikte sunmak yeter.

Türkiye’nin en iyi ve en çok tercih edilen haber yazılımlarını sunuyoruz. Bununla birlikte, başka yazılım çözümlerimiz de var.

Google Speed Yüksek Puan

Web sitesinin açılma hızı Google tarafından sıralama faktörlerinin birincisi durumundadır.

Haber detayını okuyan ziyaretçileriniz aşağı doğru indikçe sırasıyla diğer haberlere geçebilecekler.

Haber Sitesi

100% SEO Haber yazılım paketlerimiz 100% SEO uyumludur. Başta Google olmak üzere tüm arama motorları ile uyumludur.

Hazır Haber Sitesi

Kolay Kullanım Haber yazılımı yönetim paneli ortalama bir internet kullanıcısının kolayca kullanabileceği bir şekilde .

Demo Talebi için İletişim

Şimdi Ara
Whatsapp