fbpx
Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı Firmaların verdikleri hizmetleri sunabilmelerinin önemli yollarından biride kataloglardır. Bir çok dilde hazırlanabilen kataloglar gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanıtım çalışmaları ve özellikle fuarda kullanılmaktadır.

Katalog Tasarımı
Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı

Böylesine önemli bir kimlik çalışmasının tasarımı firmanın imajı açısından hayati durumdadır. Peganom olarak bizler Firmanızı en iyi şekilde sunabilecek katalogları dünya standartlarında hazırlamaktayız.

Katalog Tasarımı

Dünyadaki bir çok tasarım gelişmesini takip ederek her geçen gün kendini geliştiren konusunda uzman ekibimiz ile müşterinize verdiğinizde gurur duyacağınız kataloglar için bize ulaşabilirsiniz.

Katalog Tasarımı
Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı Fiyatları

Hızlı ve Zamanında Çözümler

Katalog çalışmalarında Tasarım ile birlikte en önemli unsurlardan biri zamanında hazırlanmasıdır. Özellikle Fuar ve çeşitli sunum zamanlarına hazırlanması gereken katalog’lar Peganom ekibi ile her zaman tam zamanında ve en kaliteli şekilde hazırlanır.

En iyi katalog tasarım firması

10 yılı aşkın süredür grafik tasarım konusunda ileri seviye hizmetler vermekte olan firmamız Türkiye’nin önde gelen firmalarına katalog çalışmaları yapmaktadır.

Katalog Tasarımı
Katalog Tasarımı

Baskıya Tam Hazırlık
Özellikle katalog çalışmalarında tasarım kadar önemli olan bir şey varsa oda Baskı aşamasıdır. bilgisayar ekranında mükemmel görünen kataloglar ile baskıdan gelen kataloglar arasındaki kabul edilemez farkların sebebi baskı tekniklerine göre hazırlanmamasıdır.

Tasarım ekibimiz yüksek tasarım bilgisinin yanı sıra Matbaa tecrubesi ile yaptığımız tüm katalog çalışmalarında tasarımdan baskı sürecinin takibine kadar işimizi takip ederek size en kusursuz katalog çalışmaları yapmaktayız.

KATALOG TASARIMI NASIL OLMALI?

MARKA BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALI

Katalog tasarımı, pazarlama kampanyalarını harekete geçirmek için çok güçlü bir çevrimdışı pazarlama aracıdır. Firma ve markanızın kurumsal bütünlüğünü, imajını ve duruşunu en iyi şekilde temsil edilmesi gerekir. Sadece grafik unsurlarıyla değil, kullanılan görsel malzemeden sunulan tablolara, okunabilirliğinden baskı kalitesine kadar pek çok unsur etkili ve yerinde kullanılması elzemdir.

KULLANILAN MATERYALLER KALİTELİ OLMALI

Etkileyici bir katalog tasarımı, kullandığı materyallerin kalitesiyle ölçülür. Artistik görsel malzemesiyle, markanın kurumsalına uygun seçilen font ve canlı renkleriyle kurumsal imajın bütünlüğü doğru orantılıdır. Başarı ise altın oranın yakalanmasıyla elde edilir.

Katalog Tasarımı
Katalog Tasarımı

OKUNABİLİRLİK DÜZEYİ ARTIRILMALI

Pazarlama araçları arasında markanızın satış gücünü doğrudan etkileyecek en önemli gösterge, hayal değil gerçek vurgusunu yansıtmaktan geçer. Hedefi vuran bir katalog tasarımıyla; markanıza karşı ilgisi yüksek müşterilerinizin çarpan etkisiyle kendinizi net ve tam olarak anlatabilir, markanıza bağlayabilirsiniz.

KURUMSAL KİMLİĞE UYGUN TASARLANMALI

Bir markanın sürdürülebilir olması için, kurumsal kimliğinin olması en önemli değeridir. Her ne koşulda olursa olsun, kurumsal kimliğine uygun üretimler ve tasarımlar yapılması gereklidir. Bu şekilde, kurumsal değerlere uygun sunulan modern ve orijinal katalog tasarımı daha etkili ve doğru olacaktır.

KATALOG TASARIMI SÜRECİ

Şirketiniz ya da markanız için hazırlayacağımız katalog tasarım sürecini soru işareti kalmayacak şekilde net ve detaylı bir bakış açısıyla yönetiyoruz.

Katalog Tasarımı
Katalog Tasarımı

SEKTÖR ANALİZ YAPILMALI

Tasarıma başlamadan önce mutlaka kurumunuzu sizden dinleriz. Kurumun değerlerini, şirket stratejisini, kısa ve uzun dönem hedeflerinizi öğrenmek isteriz. Önceki zamanlarda yapılan tasarımlar varsa mutlaka inceleriz. Sektördeki diğer oyuncuları öğrenerek onlarla ilgili detaylı bilgi toplarız. Doğru tasarımı yapabilmemiz için bu bilgiler bize ışık tutar.

METİN YAZIMI

Profesyonel bir katalog tasarımı kullandığı ürün ve hizmetlerin güçlü yönlerini vurgulayan görsellerinin yanında vurucu, odaklayıcı ve etkili metinleriyle de kendini gösterir. Gerekli tüm metin yazım işleri, redaksiyon ya da çeviri çalışmaları ile anahtar teslim hizmet verebiliriz.

FOTOĞRAF ÇEKİMİ VE GÖRSEL TEMİNİ ÇOK ÖNEMLİ

Katalog tasarımının en önemli unsurlarından biri görsellerdir. Görsellerin uygun kalitede çekimlerinin yapılması gerekir. Talep ederseniz ek olarak fotoğraf çekimlerinizi üstlenebilir ya da stock sitelerden sizin onayınızla satın almalar ve kiralamalar yapabiliriz.
İsterseniz mevcut görsellerinizi inceler uygun olup olmadığı konusunda bilgi de verebiliriz.

LOGOTYPE

Katalog tasarımınızı hazırlarken, katalogta kullanacağımız logotype’ın vektörel olması gereklidir. Eğer başka bir formatta kullanılır ise baskı esnasında kalite bozukluğu yaşatır. Bu sebeple de, eğer vektörel formatı yok ise sizler için biz hazırlayabiliriz.

KATALOG KONSEPT TASARIMI

Müşteri temsilciniz, tüm bilgileri eksiksiz şekilde kreatif ekibimize aktarır. Konsept katalog tasarımları 2 farklı alternatif ile sizlere sunulur. Tasarımı size sunarken mutlaka kapak ve iç sayfa tasarım örnekleri sunumda olur. Böylece tasarımın nasıl devam edeceği konusunda bilgi sahibi olursunuz. Onaylanan tasarımın iç sayfa uygulamalarına devam edilir, tüm katalog müşteri temsilcisi ve metin yazarı tarafından kontrol edilerek, son kontrolünüz için size gönderilir.

İÇERİK YERLEŞİM PLANLAMASI

Tasarladığımız master planına göre seçtiğimiz görsellerin ve metinlerin yerleşimini planlar, revizyona müsait hale getirerek sizlerle paylaşırız. Onayınız beraber sayfa üretimlerini tamamlayarak kataloğumuzu baskıya hazır hale getiririz.

KALİTELİ KAĞIT SEÇİMİ VE BASKI

Katalog tasarımı pek çok önemli noktanın bir araya gelmesiyle kendisini gösterebilir. Önemli etapların en sonuncusu ise tasarımın kâğıt baskısının en iyi şekilde yapılmasından geçer. Bu süreçte de sizleri en iyiye en doğruya yönlendirir, tavsiyelerde bulunuruz.

KATALOG TASARIM VE BASKI FİYATI

Marka ya da firmanızın katalog tasarım fiyat çalışmalarımızı detaylandırıp şirketiniz için en uygun fiyat teklifimizi hazırlayarak sizlere sunabiliriz. Hemen belirtelim, fiyat teklifimizi etkileyecek pek çok kalem vardır. Bunlar, kataloğun boyutu, sayfa adedi ve özel tasarım isteklerinize ve çözümlerimize göre değişmektedir.

Diğer taraftan matbaa baskı maliyetleri ise; baskı renklerine (CMYK, pantone, yaldız vb.), boyutuna (A4, A5, özel kesim), sayfa adedine (4 ve katları olmalıdır), kâğıt gramajına (150, 170, 300gr vb.), kağıt tipine (kuşe, amerikan Bristol vb.), laminasyon kullanımları (selefon, lak, vernik vb.), kabartma tekniklerine, cilt tipi (amerikan, tel dikiş, iplik vb.) göre değişiklik gösterecektir.

Konsept tasarım hizmeti için müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. En geç bir gün içinde sizlere konu ile ilgili mutlaka dönüş sağlanacaktır.

Katalog tasarım çalışması firmalar hakkında net ama detaylı bilgiler veren görsellerle zenginleştirilmiş bir nevi firma tanıtım rehberidir. Her bir firma kendini kaliteli ev detaylı bir şekilde anlatıma sahip olan katalog tasarımına ihtiyaç duymaktadır.

Önemli olan gerçek anlamda kaliteli bir çalışma ortaya çıkartarak piyasanın yapılmamış özel bir kataloğuna sahip olabilmektir. Katalog tasarımları sayesinde bir anda binlerce kişiye kolayca ulaşılabilmekte yapılan hizmetler kolayca müşterilere aktarılabilmektedir.

En genel anlamıyla katalog, belirli bir sıralamaya göre tasarlanan liste anlamına gelir. Günümüzde kütüphane ve stoklama gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmakla birlikte özellikle reklam sektöründe firmaların vazgeçemeyeceği en önemli tanıtım aksesuarlarından biridir. Bu yazımda, katalog nedir? Bir katalogda neler bulunur?

Kataloğun diğer reklam ürünlerinden farkı nedir? gibi başlıklara yer vermemin yanı sıra, katalogda tasarımın önemi, katalog nerede yaptırılır ve nasıl ücretlendirilir? gibi konularda da bazı bilgiler vermeye çalışacağım. Sözü daha fazla uzatmadan dilerseniz buyurun konuya geçelim.

Yukarıda kısa özetini geçtiğimiz üzere katalog belirli sırayla hazırlanan liste anlamına geliyordu. Peki, ne işe yarıyordu bu liste ve neden bu kadar popüler? Katalog haline getirme kütüphane ya da stoklama alanlarında, nesneleri tanıtmak ve bulunabilmelerini sağlamak amacı ile yüzyıllardır kullanılmasına rağmen onu bu denli popüler ve vazgeçilmez kılan aslında reklam sektörü.

Ticari firmaların hizmet ve ürünlerini tanıtmak için kullandıkları en önemli tanıtım araçlarından biri olan katalog bu noktadan sonra bir liste olmanın çok ötesine geçiyor ve bilgi vermenin yanında estetik kaygısı taşıyan özgün ve yaratıcı tasarımlar olarak karşımıza çıkıyor.

İster markalaşmak isteyen bir girişimci olsun, ister kendini ispatlamış bir marka olsun, ticari alanda her firma ürünlerini tanıtmanın yanında marka bilinirliğini güçlendirmek için katalog tasarımına ihtiyaç duyuyor.

Ürün ve hizmetlerin belirli bir düzen içerisinde yerleştirildikleri kataloglar, fotoğraf, illustrasyon vb. gibi görsel unsurlar ile birlikte kullanılarak bilgi veren, özgün tasarımlar halinde sunulur.

Kataloğun kısa sürede yayılıp, uzun süre kullanılacağı, daha da önemlisi temsil ettiği markanın bir nevi imzası olması tasarımın genel yapısını, renkler, yazı stili, gibi unsurların temelini oluşturur.Ayrıca, broşür, el ilanı vb. gibi diğer reklam ürünlerinden onu ayıran en belirgin özelliği, doğası gereği içeriğinde daha fazla detay barındırması desek yerinde olur.

İnternetin hayatımızda büyük oranda yer kaplaması ve bununla birlikte insanların alışveriş, bilgi vs. gibi ihtiyaçlarını sanal ortamlara da taşımaya başlaması ile birlikte katalog kavramı da dijital dünyada yerini almakta gecikmemiştir.

Evet, tahmin ettiğiniz gibi e-katalog yani online dünyada kullandığımız kataloglardan bahsediyorum buyurun dilerseniz bu konuyu biraz daha açalım.

Markalar tanıtımlarını yapmak için ve kendilerini anlatmak için çoğu zaman katalogları kullanırlar. Kataloglar, broşür ve el ilanlarından daha kalıcıdır ve daha uzun süre kullanılabilirler. Markanızın kimliğine ve duruşuna uygun olan bir katalog tasarımı yaptırmak çok önemlidir. Bu yazımızda katalog tasarımı için önemli ipuçları ve örnek katalog tasarımları paylaşıyoruz.

Katalog Nedir?

Katalog tasarımına girmeden önce, katalog nedir, katalog tasarımının önemi nedir gibi konulara değinelim. Katalog, firma ya da markaların ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla kullandıkları, içeriği geniş ve detaylı olan basılı reklam aracıdır.

Katalogun markalar için önemi çok fazladır. Kataloglar kendiliğinden markanızın reklamını yaparlar ve iyi hazırlanmış bir katalog kendiliğinden markanın ürünlerini müşteriye anlatır.

Katalog içinde ürünlerin bir listesi ve şirket hakkında müşteriyi bilgilendirecek bilgiler bulunmalıdır. Yüz yüze iletişim kurmadan markanızı anlatabileceğiniz en etkili yöntem kataloglardır.

Broşür ve el ilanları, bir kampanya, reklam ve ürün anlatmak için pratik ve hızlı bir yöntem olsa da, kataloglar daha geniş içerikleri ile markaları daha detaylı ve iyi bir şekilde anlatabilirler.

Katalog Tasarımı ve Önemi

Katalog tasarımının da markanız için önemi oldukça fazladır. Katalog tasarımlarının başarılı bir şekilde yapılması ve müşterinin aklın yer etmesi önemlidir. Bu nedenler, müşterilere yönelik tasarım yaptırmak gereklidir.

Katalog tasarımlarınız ile kurumsal kimliğiniz uyuşmalıdır. Markanızın duruşuna uygun olan bir tasarımla müşterilerinizin aklında kalmalısınız. Kataloglar, kurumsal kimliğiniz ile uyuşmalı ve aynı zamanda da markanızı ve markanın kurumsal kimliğini temsil etmesi gereklidir.

Sade bir tasarım ve zengin bir içerik ile hazırlanmış tasarımlar, marka tanıtımı ve satış üzerinde olumlu geri dönüşler sağlamaktadır. Etkili ve başarılı kataloglar, müşterinin hafızasında yer ederek, marka ve müşteri arasında bir bağ kurmaktadır.

Müşterilerin markanıza değer vermesini istiyorsanız, profesyonel görünen, üzerinde ince düşünülmüş, akılda kalıcı bir katalog tasarımı yaptırmanız gerekmektedir.

Katalog tasarımı yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktalar; katalogun amacının ne olduğu ve yapılan tasarımın bu amaca uyum sağlayıp sağlamadığı, müşteriler tarafından anlaşılabilir olması, dikkat çekici bir tasarımla müşterinin aklında kalmayı başarabilmesi gibi konular katalog tasarımında büyük önem taşır.

Örneğin, yaptıracağınız katalogun amacı ürünlerinizi tanıtmak ise, düzenli bir şekilde ve dikkat çekici olacak şekilde ürünlerin katalog sayfalarına yerleştirilmiş olması gerekmektedir.

Karmaşık ve dağınık olarak yerleştirilen ürünler müşterinin ilgisini çekmeyecektir ve bir süre sonra katalogu incelemeyi bırakacaktır. Fakat göz yormadan ve karmaşa yaratmadan hazırlanan bir tasarım müşteriyi sıkmaz ve akılda kalıcı olur.

Şimdi Ara
Whatsapp